Author Archives: Sam Ramirez

Byron Coop Wins Swimming and Diving Sectional in Byron

Byron Coop Wins Swimming and Diving Sectional in Byron

Girls Swimming and Diving Sectional- at Byron Team Results- 1. Byron 215  2. Rockford Boylan 153  3. Rockton Hononegah 142  4. Rockford Auburn 140  5. Rockford Guilford 82  6. Harlem 58  7. Freeport 27  8. Belvidere North 13  9. Rockford Christian 7 First Place for Byron: Laci Long- Diving 364.25 Kate Schilling- 100 Yard Butterfly…Read more »

Class 1A Cross Country Regionals Results- at Oregon and St Bede

Class 1A Cross Country Regionals Results- at Oregon and St Bede

Class 1A Cross Country Regionals Boys: at Oregon 1. Rockford Christian 22  2. East Dubuque 81  3. Byron 116  4. Durand 122  5. Rockford Lutheran 131  6. Winnebago 148  7. Stillman Valley 184  8. Galena 184  9. Oregon 187  10. North Boone 224  11. G-K 297 Individual Results- 1. D’Artagnon Beaver (Rockford Christian) 17:13.1  8.…Read more »

Class 2A Cross Country Regionals- Dixon Girls Win at Kaneland, Dixon’s Smith and Grafton Take 1st Place

Class 2A Cross Country Regionals- Dixon Girls Win at Kaneland, Dixon’s Smith and Grafton Take 1st Place

Class 2A Cross Country Regionals- at Kaneland Girls- 1. Dixon 23  2. Kaneland 74  3. Burlington Central 88  4. Sycamore 94  5. Sterling 125  6. Sandwich 131  7. Hampshire 188  8. Plano 238 Individuals- 1. Emma Smith (Dixon) 19:04.6  2. Jade Miller (Dixon) 19:27.4  3. Taylor Hicks (Dixon) 19:40.9  9. Emily Conderman (Dixon) 20:06.5  10.…Read more »

Big Northern Conference Cross Country- Dixon Boys and Girls Finish 2nd

Big Northern Conference Cross Country- Dixon Boys and Girls Finish 2nd

Big Northern Conference Cross Country- at Genoa-Kingston Boys: 1. Rockford Christian 25  2. Dixon 33  3. Byron 126  4. Rock Falls 126  5. Stillman Valley  6. Mendota  7. Winnebago  8. Oregon  9. Rockford Lutheran 10. North Boone  11. Genoa-Kingston 1st- Brock Drengenberg (Dixon) 15:50.67 2nd- Cadyn Grafton (Dixon) 15:50.87   Girls: 1. Winnebago 17  2.…Read more »

Big Northern Conference- Boys and Girls Golf All Conference Team

Big Northern Conference- Boys and Girls Golf All Conference Team

Listed below are the 2020 Big Northern All-Conference Boys Golf honorees. 1st team: Maison Brandt – Byron Andrew Graviano – Rfd. Lutheran Tim Marcum – Stillman Valley Bryson Walz – Winnebago Josh Beard – Rfd. Christian Ethan Hanaman – Mendota Eric Detig – Byron Griffin Smits – Stillman Valley Second Team: Steve Kitzman – Dixon…Read more »

Girls Golf Regional- Dixon Wins the Oregon Regional, Heintzelman Earns Medalist Honors

Girls Golf Regional- Dixon Wins the Oregon Regional, Heintzelman Earns Medalist Honors

Girls Golf- Regionals at Oregon- 1. Dixon 349  2. Rock Falls 368 Medalist- Bella Heintzelman (Dixon) 74 Sectional Qualifiers- Dixon and Rock Falls Individual Qualifiers- Megan Thiravong (Rochelle), Keely Nguyen (Geneseo), Ava Hackman (Oregon), Miranda Roemer (Geneseo), Addie Mills (Geneseo)   at Byron- 1. Rockford Boylan 357  2. Winnebago 371 Medalist- Ella Greenberg (Boylan) 75…Read more »