IHSA State Football Playoffs- Quarterfinals Pairings

IHSA State Football Playoffs- Quarterfinals Pairings

IHSA State Football Playoffs- Quarterfinals Pairings

(Official date and times will be announced on Monday by the IHSA)

Class 1A-

#4 Morrison (11-0) at #1 Kewanee (Wethersfield) [A.-Wethersfield Coop] (11-0), TBA

#3 Freeport (Aquin) (11-0) at #2 Lena (L.-Winslow) (11-0), TBA

#4 Arcola (9-2) at #1 Moweaqua (Central A & M) (11-0), TBA

#7 Carrollton (9-2) at #6 Athens (9-2), TBA

 

Class 2A-

#4 Sterling (Newman Central Catholic) (10-1) at #1 Knoxville (11-0), TBA

#3 Clifton (Central) (11-0) at #2 Minonk (Fieldcrest) (11-0), TBA

#1 Pana (H.S.) (10-1) at #5 Nashville (10-1), TBA

#3 Decatur (St. Teresa) (10-1) at #10 Auburn (8-3), TBA

 

Class 3A-

#5 Paxton (P.-Buckley-Loda) (9-2) at #1 Princeton (10-1), TBA

#3 Wilmington (10-1) at #2 Byron (10-1), TBA

#9 Quincy (Notre Dame) (8-3) at #5 Breese (Mater Dei) (10-1), TBA

#3 Vandalia (11-0) at #2 Williamsville (11-0), TBA

 

Class 4A-

#4 Wheaton (St. Francis) (10-1) at #1 Coal City (11-0), TBA

#3 Elmhurst (IC Catholic) (10-1) at #2 Richmond (R.-Burton) (11-0), TBA

#12 Kankakee (McNamara) (8-3) at #9 Murphysboro [Coop] (9-2), TBA

#3 Effingham (H.S.) (10-1) at #10 Fairbury (Prairie Central) (9-2), TBA

 

Class 5A-

#8 Chicago (St. Rita) (8-3) at #4 Country Club Hills (Hillcrest) (10-1), TBA

#3 Sycamore (H.S.) (10-1) at #2 Rockford (Boylan Catholic) (11-0), TBA

#12 Mascoutah (8-3) at #9 Joliet (Catholic Academy) (8-3), TBA

#11 Springfield (Sacred Heart-Griffin) (8-3) at #2 Rochester (10-1), TBA

 

Class 6A-

#4 Cary (C.-Grove) (9-2) at #1 Crystal Lake (Prairie Ridge) (10-1), TBA

#2 Deerfield (H.S.) (9-2) at #14 Lake Forest (H.S.) (7-4), TBA

#4 Oak Lawn (Richards) (10-1) at #1 East St. Louis (Sr.) (11-0), TBA

#2 Chatham (Glenwood) (11-0) at #11 New Lenox (Providence Catholic) (8-3), TBA

 

Class 7A-

#8 Chicago (Phillips) (9-1) at #1 Chicago (Mt. Carmel) (11-0), TBA

#5 Villa Park (Willowbrook) (10-1) at #20 Lake Zurich (8-3), TBA

#7 Batavia (9-2) at #2 LaGrange Park (Nazareth Academy) (11-0), TBA

#3 Rolling Meadows (11-0) at #22 Wheaton (W. Warrenville South) (8-3), TBA

 

Class 8A-

#1 Minooka (11-0) at #24 Chicago (Brother Rice) (7-4), TBA

#4 Gurnee (Warren) (11-0) at #21 Bolingbrook (8-3), TBA

#23 Chicago (Marist) (7-4) at #18 Wilmette (Loyola Academy) (8-3), TBA

#6 Flossmoor (Homewood-F.) (10-1) at #3 Frankfort (Lincoln-Way East) (11-0), TBA